To, że w naszej szkole każdy znajdzie coś dla siebie, wiadomo 🙂 Jest chór, grupa teatralna, kreatywni z Odysei Umysłu, cheerleaderki, zajęcia sportowe, kółka wszelakiego rodzaju, ludzie światli i postępowi, wartościowa młodzież i kochane dzieci…uff, to wszystko na jednym wdechu :-). Jest to tak zwany „czynnik ludzki”.

Jednak tym, że nasza szkoła szczyci się specjalistycznym sprzętem dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, należy się  w tym  miejscu pochwalić. Z czym zatem mamy tu do czynienia? Otóż w sali 219, która jest przystosowana do pracy z uczniami słabo widzącymi, niewidzącymi oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami są zainstalowane odpowiednie dla nich pomoce medialne. Jest komputer z oprogramowaniem dla osób z dysfunkcją wzroku, czyli nazywany przez nas pieszczotliwie „gadacz”.

Polega to na tym,  lektor (w tym przypadku lektorka) mówi, co dzieje się obecnie na ekranie monitora, w jakim miejscu obecnie się znajdujemy; czy to folder z dokumentami, radio, czy strona www. Poza tym klawiatura w tym zestawie komputerowym ma specjalną nakładkę dla dzieci i młodzieży
z porażeniem mózgowym. Powoduje ona, że łatwiej się po niej poruszać, nie obawiając się, że się „coś źle naciśnie”. W naszym wyposażeniu są dwa cudowne powiększalniki. Jeden podłączany do komputera, pozwala powiększyć czytany tekst, znaleźć potrzebne informacje w komputerze, dobrać ostrość i kontrast do wady wzroku.

Drugim cudem jest powiększalnik, który, jakby to ująć… powiększa z „natury” :-). To znaczy, że można powiększyć cokolwiek. Naturalnie nie powiększymy niewielkiego słonika, albo czegoś zupełnie abstrakcyjnego, ale można poza tekstem powiększyć obiekt, przedmiot. Nie  wymaga oprogramowania
i komputera, jest samodzielnym urządzeniem. Idźmy dalej.

Dysponujemy komputerami ze specjalnym programem, który powiększa obiekty na ekranie monitora. Można dobrać sobie rodzaj powiększania, jego wielkość,  kolory, ostrość, balans światła. Jeżeli tego będzie nam mało, można włączyć program mówiący. Cóż dalej? Skaner, komputer z programem oraz drukarka brajlowska. Ten cały zestaw pozwala nam, po pierwsze, na zeskanowanie materiału do potrzebnego nam programu: Worda, Pdf lub Adobe Reader, następnie przekształcić na wydruk w brajlu i na końcu wyciągnąć z maszyny właśnie taki tekst.

Poza skanerem można użyć też pendriva, lub poszperać w Internecie. Po prostu cuda. Poza tym w sali 219 mamy „zwyczajną” drukarkę oraz maszynę do pisania brajlem ze specjalnym czytnikiem i oczywiście zestawem głośnomówiącym oraz wejściem USB.

W swoim posiadaniu mamy również takie sprzęty, jak przybory do geometrii dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku, kubarytmy, rysiki, tabliczki oraz folie do pisania „na dotyk”, specjalny żel do fakturowego pisania, metkownice brajlowskie do oklejania i opisywania w brajlu tego, co tylko sobie zażyczymy (może nawet kolegę lub koleżankę 🙂 ) oraz urządzenie zwane Smart Finder, które pomoże nam znaleźć i zlokalizować to, co zgubiliśmy.

Podsumowując – jesteśmy na TY z wszelkimi nowinkami, które mogą pomóc dzieciom niepełnosprawnym w zdobywaniu wiedzy w naszej szkole.

Revolution Slider Error: Slider with alias page-pracownie-ze-sprzetem not found.