W tym szalonym i trudnym czasie pamiętamy, że 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Pragniemy przyłączyć się do akcji i pomalować tego dnia świat na niebiesko.

Zachęcamy do przeczytania tekstu, obejrzenia filmików, a także do odwiedzenia szkolnego profilu Facebooka i włączenia się do akcji „Bądź na niebiesko, wrzuć swoje zdjęcie w komentarzu”.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że każdy z nas jest inny. Lubimy różne rzeczy, różnie się zachowujemy i reagujemy na tę samą sytuację. Każdy z nas jest w czymś dobry i ma swoją „piętę Achillesa”. Wszystko to zależy od tego gdzie żyjemy, jak jesteśmy wychowani, czego doświadczyliśmy i nauczyliśmy się, ale przede wszystkim od tego jak funkcjonuje nasz mózg, czyli jak odbiera i przetwarza informacje przesyłane przez zmysły.

To właśnie zaburzenia w odbieraniu i przetwarzaniu tych informacji są charakterystyczne dla osób dotkniętych Autyzmem i jego łagodniejszymi odmianami.

Otaczający nas świat to całe mnóstwo bodźców, czyli sygnałów docierających z otoczenia do mózgu. Na większość z nich często nie zwracamy uwagi, bo prawidłowo pracujący mózg wybiera tylko te najważniejsze. Na przykład, gdy robisz zakupy w supermarkecie słyszysz muzykę, czujesz zapachy, widzisz produkty na półkach. Oprócz tego twój mózg odbiera również dźwięki wózków, stukanie butów, szelest woreczka …, zapach chleba, owoców, ziół …,  kolory opakowań, światło, kształty produktów, mijające cię osoby … i tysiące innych bodźców. Jednak nasz mózg potrafi zadziałać jak filtr i wybrać tylko te sygnały, które pomogą nam zrobić zakupy. Czy nie zdarzyło ci się być bardzo zmęczonym po takich zakupach, ale nie fizycznie, tylko psychicznie, nie zaczęła cię boleć głowa? Na pewno. Bo twój mózg się zmęczył nadmiarem informacji docierających z zewnątrz.

Tak właśnie czuje się osoba z Autyzmem tylko bywa, że dużo gorzej i to nawet przy, wydawałoby się, najprostszych czynnościach życia codziennego.

Zachęcamy Cię, abyś poświęcił chwilę i dowiedział się czegoś więcej o Autyzmie zanim ocenisz czyjeś zachowanie jako śmieszne lub dziwaczne.

Świat osób z Autyzmem przybliżą Ci:

Zdarza się, że osoby dotknięte Autyzmem lub jego odmianami mają niezwykłe, czasem nieprawdopodobne umiejętności.

Wybitnie uzdolnieni autyści

Dowiedz także się, kto spośród znanych zmaga lub zmagał się z zaburzeniami ze spektrum Autyzmu i jak to wpłynęło na ich życie:

https://twojezdrowie.rmf24.pl/czlowiek/dziecko/news-autyzm-dolegliwosc-geniuszy,nId,2467770