Dnia 9 stycznia 2020 uczniowie klasy 1a uczestniczyli w warsztatach w Europejskim Centrum Solidarności. Zajęcia nosiły nazwę „Odpływamy!” Dzieci działając zespołowo poznały wszystkie etapy prowadzące do wypłynięcia w rejs (od budowy statku, wodowanie, przez dostawę towaru, przeładunek w porcie po wyjście w rejs). Indywidualnie uczniowie wykonali papierowe statki metodą origami , następnie rozpoznawały rodzaje statków m.in. kontenerowce, okręty podwodne, trawlery, żaglowce itd. Uwieńczeniem zajęć było przejście do WYDZIAŁU ZABAW. Jest to sala zajmująca ponad 400 m kw. Na jej atrakcyjność składa się wiele mobilnych stanowisk połączonych w przestrzeń zabawy i nauki. Dzieciaki dowiedziały się tu, m.in. co oznacza „solidarnie” i ile dobrego można zdziałać wspólną pracą. Można było również skorzystać z poczty i wysłać list w kapsule, a następnie cieszyć się z odpowiedzi…