Tegoroczne hasło: „Nie zostawiaj nikogo za sobą”

 Wszyscy wiedzą, że 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Jednak NIE TYLKO.

Otóż od 2005 roku, tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Dlaczego taka data?

Ma to swoje odniesienie do genetyki i biologicznego wyjaśnienia czym jest Zespół Downa.

U człowieka występują 23 pary chromosomów. U osób z Zespołem Downa w 21. parze pojawia się dodatkowy, trzeci chromosom. Stąd analogia do daty 21.03.

Jak obchodzić to święto?

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w naszych obchodach:

21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – POZNAJ!  NIE OCENIAJ!  WSPIERAJ!

  1. 21 marca (czwartek) przyjdź w dwóch różnych, kolorowych skarpetkach.

O 10.25 na holu, przy wejściu do szkoły zrobimy pamiątkowe zdjęcie.

Przyjdź i okaż swoje wsparcie tym drobnym gestem.

  1. Narysuj na swojej dłoni poziomą linię, zrób zdjęcie i umieść je na FB lub Instagramie z #LiniaProsta oraz oznacz #TelewizjaLifeTime

Jedno zdjęcie to 1zł przekazana na konto fundacji JaTeż! (Akcja trwa do 21.03 do godz. 21)

Chcesz wiedzieć więcej? POZNAJ! NIE OCENIAJ (przełamuj stereotypy)!

Z biologicznego punktu widzenia Zespół Downa to trisomia 21. pary chromosomów, czyli dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze. W tym przypadku niestety sprawdza się przysłowie „Więcej nie znaczy lepiej”. U osób „obdarowanych tym nadmiarem” poza charakterystycznym wyglądem, występuje szereg różnorodnych wad wrodzonych, które skutkować mogą (ale nie muszą!) chorobami serca i innych narządów oraz niepełnosprawnością ruchową i intelektualną.

Jednak osób z Zespołem Downa (podobnie jak innych chorych czy niepełnosprawnych) NIE NALEŻY oceniać przez pryzmat biologii. Trzeba odłożyć na bok stereotypy, uprzedzenia i spojrzeć po prostu jak na człowieka. Mają temu służyć różne kampanie społeczne, między innymi #JESTEM21,  współtworzona przez Fundację JA TEŻ oraz miasto Gdańsk w ramach modelu na rzecz równego traktowania punkt 2.5 – niepełnosprawność.

„Chcemy mówić o dzieciach i osobach dorosłych z zespołem Downa, chcemy w tej kampanii pokazać ich jako część zwykłego społeczeństwa. Chcemy pokazać, że przy wsparciu będą aktywnie uczestniczyć w życiu. Nie każdy musi być taki sam, ale każdy może nieść dobro, dzięki któremu zobaczymy i dotkniemy świata prawdziwych wartości, spokoju, miłości, zaufania i pełnej szczerości.”

(źródło: https://jatez.org.pl/jestem)

Dla tych, którzy chcą POZNAĆ i PRZEŁAMYWAĆ STEREOTYPY polecamy:

  1. Ja, też! – hiszpański dramat z 2009 roku w reżyserii Antonio Naharro i Álvaro Pastor.
  2. blog „Staszek-fistaszek”
  3. Piękno nieoczekiwanego, Kelle Hampton
  4. 9 osób z zespołem Downa, które zmieniły świat – https://pl.aleteia.org/2018/09/27/9-osob-z-zespolem-downa-ktore-zmienily-swiat/
  5. jatez.org.pl
  6. bardziejkochani.pl